Unie vydavatelů
noviny | časopisy | internet
Domácí stránka  | Aktuality

Aktuality

13. 12. 2019

Prosincové novinky z evropské legislativy

Po prohlášeních evropského komisaře pro vnitřní trh pana Bretona o dalších krocích v projednávání návrhu nařízení o e-Privacy v Radě TTE se zdá, že neexistuje žádné politické rozhodnutí, jak tento návrh dál řešit.

12. 12. 2019

WAN-IFRA vyhlásil ve vydavatelském odvětví zatím největší podporu ve výši 7 milionů EUR na financování špičkového programu Ženy ve zpravodajství

Čtyřletý grant od švédské agentury pro mezinárodní rozvojovou spolupráci Sida umožní programu WAN-IFRA Ženy ve zpravodajství rozšířit se na nové trhy, zahájit globální výzkumné iniciativy a vybudovat vnitřní kapacitu pro provoz programu v arabském regionu a subsaharské Africe. Dotace je dosud největší, kterou WAN-IFRA obdržela na podporu své práce v oblasti svobody sdělovacích prostředků. Znamená pokračování téměř desetiletého partnerství se Sidou.

10. 12. 2019

Novinky z evropské legislativy

Nová Evropská komise prošla celým jmenovacím řízením a byla schválena během středečního plenárního zasedání ve Štrasburku Evropským parlamentem. Schválení nebylo npřekvapivé, protože tým předsedkyně Ursuly von der Leyenové si zajistil oficiální podporu vedoucích politických frakcí EPP, S&D a Renew Europe.

3. 12. 2019

Rada ministrů jednala o návrhu e-Privacy

Dne 3. 12. 2019 jednala Rada ministrů členských zemí EU pro telekomunikace o zprávě o průběhu projednávání návrhu evropského nařízení o e-Privacy. I po řadě technických jednání pracovní skupiny pro telekomunikace se nepodařilo najít shodu členských zemí na formulaci některých klíčových ustanovení.

29. 11. 2019

WAN-IFRA se připojuje k Stars4Media, novému evropskému programu pro mladé mediální profesionály

WAN-IFRA se připojuje k programu Stars4Media.eu, výměnnému programu pro mladé mediální profesionály s cílem podpořit inovace médií a přeshraniční spolupráci v Evropě. Stars4Media, pilotní projekt zaměřený na média, spolufinancovaný Evropskou unií, podpoří 100 nadějných mladých odborníků v oblasti médií spolupracujících na inovativních iniciativách založených na spolupráci.

27. 11. 2019

Autorské právo pro vydavatele tisku: Francie udržuje tlak na Google

Francie zahrnula otázku odvozeného práva pro tisk na pořad jednání Evropské rady ministrů kultury, která se konala ve čtvrtek v Bruselu. Vydavatelé francouzského tisku podali proti společnosti Google stížnost k francouzskému úřadu pro hospodářskou soutěž Autorité de la concurrence.

27. 11. 2019

Ministři kultury a průmyslu a obchodu podepsali memorandum o spolupráci kulturního a kreativního průmyslu

Dne 27. 11. 2019 podepsali ministr kultury Lubomír Zaorálek a ministr průmyslu a ochodu Karel Havlíček memorandum o spolupráci obou rezortů v oblasti kulturních a kreativních průmyslů. Memorandum je zaměřeno na společnou podporu dalšího rozvoje kreativity na poli kultury a podnikání, což povede ke zvýšení konkurenceschopnosti domácích kreativních a kulturních průmyslů, které představují významný sektor ekonomiky s vysokým růstovým potenciálem. Kreativní průmysl má také význam pro celou ekonomiku EU a její další rozvoj.

27. 11. 2019

Novinky v evropských legislativních záležitostech

Velvyslanci členských zemí EU dne 22. listopadu zamítli poslední verzi textu předloženou finským předsednictvím výboru COREPER. To znamená, že ministři EU budou v Radě pro telekomunikace 3. prosince projednávat pouze zprávu o dosaženém pokroku. Během Coreperu hlasovalo proti předloženému návrhu 14 zemí včetně Německa. EMMA a ENPA hodlají využít nastálého vývoje a naléhat na to, aby Komise návrh nařízení odvolala. Takový výsledek je stále pravděpodobnější vzhledem k tomu, že následující chorvatské předsednictví by bylo sedmým v pořadí projednání spisu. EMMA a ENPA chtějí podnítit velké množství profesních asociací v Bruselu, aby se pokusily působit ve stejném směru – „potřebujeme nový návrh v oblasti elektronického soukromí“.

26. 11. 2019

Tištěné noviny jsou populárnější, než se myslí

Po celá léta klesá prodej téměř všech tiskových produktů. Průzkum zároveň ale ukázal, že většina občanů čte raději média na papíře než digitálně. Jak to jde dohromady?

25. 11. 2019

Digital Innovators Summit 2020

Ve dnech 24. a 25. března 2020 proběhne v Berlíně již 13.ročník celosvětové konference o digitálních inovacích v odvětví vydávání časopisů Digital Innovators Summit 2020 (DIS). DIS je nejvýznamnějším setkání všech, kdo se zajímají o digitální technologie na časopiseckém trhu, které se se v průběhu roku koná. V současné době se jedná o celosvětovou akci, na níž se setkávají vrcholní manažeři a nejúspěšnější inovátoři, aby diskutovali a seznámili se s aktuálními trendy i technologickými novinkami, které budou v krátké budoucnosti ovlivňovat časopisecké odvětví.